Letní nebo středoevropský čas ?

Nálepky:

Vzhledem k tomu, že patřím mezi noční tvory donucené okolnostmi brzo ráno vstávat, přemýšlím o změně času opravdu hodně. A rozhodl jsem se k problematice přispět některými postřehy, které jsou sice samozřejmé, ale možná si je někteří neuvědomují.

Ten pravý

Pro srovnání terminologie je třeba jasně deklarovat že neexistuje zimní čas. Ten kdysi existoval, ale dnes se o zimním čase mluví ve spojitosti s časem, který měříme v zimním období. To je tedy tzv. Středoevropský čas, neboli CET, nebo také UTC+1. To znamená, že podle tohoto času je u nás o hodinu více než ve Velké Británii a o hodinu méně než je na Ukrajině.

Souvisí s tím samozřejmě denní světlo, které na východě od nás nastává dříve, na západě od nás později.

Letní čas je tedy ten, který u nás panuje v létě, což souviselo s tím, že v zimně je světla málo a řešili se tak úspory na osvětlení. Letní čas je proti tomu našemu posunutý o další hodinu na východ, tedy v létě, máme stejný čas jako na Ukrajině, tedy o dvě hodiny více než ve Velké Británii.

Zůstane-li Středoevropský čas

Je třeba si uvědomit, co se stane, když zůstaneme u Středoevropského času. Středoevropský čas máme zažitý jen přes zimu.

V Prosinci zažíváme nejkratší dny v roce. Protože v různé dny začíná Slunce zapadat dříve a v jiné dny vycházet později, zůstaneme u celého měsíce. V Prosinci tedy Slunce vychází téměř v 8 hodin a zapadá okolo 16té hodiny. Pokud zůstane Středoevropský čas, tak to tak i zůstane.

V létě to bude ale jinak. Nejdelší dny připadají na Červen, podobně jako v prosinci zůstaneme u celého měsíce. Slunce pak vychází před pátou hodinou a zapadá po deváté, ale letního času! Nově by Slunce vycházelo před čtvrtou hodinou ranní a zapadlo už po osmé hodině večerní.

Kdo jezdívá v létě na dovolenou blíže k rovníku, zažívá o něco kratší dny a delší noci, a především zažívá i brzkou tmu.

Zůstane-li letní čas

V létě si posouváme hodinky tak, aby bylo světlo později, ale o to déle.

Jak by to vypadalo v létě již víme. Slunce bude vycházet kolem páté hodiny ranní, a zapadat kolem deváté večer.

Rozdíl ale pocítíme v zimě. V prosinci by totiž světlo vycházelo Slunce o hodinu později, tedy až kolem deváté hodiny. Na druhou stranu, zapadalo by až kolem 17té hodiny.

Sousední státy

Jedna věc je jaký čas si zvolíme my, druhá, jaký si jej zvolí naši sousedi. Nyní jsme zvyklí, konec konců, protože jsme vlastně ve středu Evropy, že naši sousedé mají čas stejný jako my. V momentě, kdy si ale každý stát může fakticky zvolit vlastní čas může nastat docela hezký šok pro příhraniční oblasti. Tam totiž budou vstávat pravděpodobně vždy o hodinu dříve a chodit spát budou o hodinu později. Není to tragédie, ale věřím že to bude mást. Může se tedy stát, že cestou k moři budete střídat časová pásma na každé hranici.

Zajímavé bude také, jaký čas si zvolí přímořské státy, které by v případě celoročního Středoevropského času měli tmu v létě již kolem sedmé večer. Je ale třeba si uvědomit, že u nich nastává posun světla trochu jinak než u nás.

Co dodat

Nejprve jsem zastával názor střídání času ponechat. Na druhou stranu, proč bych ale měl otravovat celý stát tím, že v létě se mi chce stávat dříve než v zimě. Prostě vyrazím do práce o něco dříve pokud tu možnost budu mít.

V druhé vlně jsem zastával názor správného Středoevropského času. A to až do té doby, kdy jsem si začal počítat, jak by to vypadalo v létě. A dokážu si dost dobře představit, že by nejméně polovina národa nemohla spát, protože je světlo již moc brzo, a mají kvůli tomu zdravotní potíže. Rozhodně mě přijde lepší, aby bylo světlo rozprostřené do celého dne, protože ve čtyři ráno z něj moc lidí mít užitek nebude.

Ať už to dopadne jak chce, je jisté, že minimálně někteří budou setrvačností vstávat v létě o hodinu dříve, nebo se jim v zimě nebude chtít vstávat. A budou kvůli změně, která vlastně zmizí naštvaní :-)

Autor:

Diskuze

Fyzika a matematika vůbec do rukou politiků nepaří
Já bych k tomu letnímu a zimnímu času ještě přidal letní a zimní teploty :-). V našem podnebním pásmu totiž v zimně často klesá teplota pod nulu a to je velmi nepříjemná věc. Pokud bychom vždy na podzim posunuli trubičku se rtutí v teploměru o 20 stupňů nahoru (a na jaře to vrátili) mohli bychom se klesání teplot pod nulu vyhnout. Důsledkem by byla samá pozitiva na všech frontách. Lidé by ušetřili za nákup zimního oblečení, ušetřilo by se za topení, zimní údržba silnic by se mohla zrušit, vodovodní potrubí by se mohlo pokládat hned pod povrch, atd...

A to není všechno, proč by parlament měl měnit jen fyzikální veličiny, může měnit i jiné věci. Všichni víme, že zelenina je zdravá a konzumujeme jí málo, kdežto masa konzumujeme moc. Řešení je snadné, kilogram masa bude vážit jen 500 gramů, kdežto kilogram zeleniny 1500 gramů. Nebudeme muset přepisovat kuchařky, všechny tím pádem budou zdravé!

Můj názor na posunování času je z výše napsaného asi jasný. Jsou věci, které by se z kompetence politiků měly vyjmout. A matematika a fyzika je první z nich. Jinak se brzo můžeme dočkat i další nesmyslných experimentů z tohoto ranku.
Váš komentář:

© 2023 Ondřej Tůma McBig. Ondřej Tůma | Based on: Morias | Twitter: mcbig_cz | RSS: články, twitter