Díky Tomáši Feltlovi vznikla idea, že by návody pro stavebnici BitBeam mohli být tvořeny v systému, který je pro návody udělaný. A protože je BitBeam stavebnice rozměrově kompatibilní s LEGO® Technicem, lze použít i nástroje, které komunita vytvořila právě pro vlastní návody.
Aby návody mohli vzniknout, musí existovat knihovna dílků. Dílky jsou tvořeny jednotlivými soubory s koncovkou .dat
. Obsahují definici 3D modelu, případně další metadata jako je kategorie, autor, výchozí barva a podobně. Bližší informace o formátu dat souboru můžete najít na stránkách LDraw projektu. Seznam dostupných dílků se pak ukládá do souboru parts.lst
. Ten už obsahuje jen jména souborů a název dílku.
Na pozadí je .dat
soubor vyroben z .stl
souboru, tedy souboru určeného pro 3D tisk. K tomu existuje několik nástrojů, ten nejlepší je od Marca Kleina. Bylo třeba jej trochu upravit, aby fungoval i v ostatních systémech, ne jen ve Windows. Jeho zdrojové soubory můžete najít na GitHubu.
O tvorbu souborů se ale nemusíte starat. Stavebnice BitBeam má knihovnu těchto dílků dostupnou například na stránkách katalogu v sekci Download. Aktuální vydání je k dispozici konkrétně zde.
Stěžejní program pro tvorbu návodů je nástroj LeoCAD. Aby program správně fungoval, je třeba nastavit cestu ke knihovně dílků. V nabídce Zobrazit je položka Předvolby . A hned na první záložce Obecné se nastavuje Knihovna součástí .
Ve výchozím pohledu se v pravé části nachází několik panelů nástrojů schovaných do jednotlivých záložek. Záložky jsou Barvy, Části, Vlastnosti, Časová osa a Preview . Na panelu Části jsou pak ve vrchní čísti vidět jednotlivé kategorie. Stavebnice BitBeam používá jen některé z kategorií. Ale při výběru kategorie Všechny části uvidíte všechny dostupné dílky stavebnice. Dílky mají většinou barvu nastavenou z panelu Barvy . Nicméně pokud nějaký dílek přetáhnete do prostoru můžete jej dále upravovat pomocí panelu Vlastnosti .
LeoCAD je občas náladový program, někdy zatuhne a není známo proč. I překlady jsou trochu krkolomné, jedné věci se tak říká různým způsobem. Pozor ale na jednotky, ty neodpovídají rozměrům v milimetrech! Jeden BitBeam dílek má v programu velikost 20x20x20. Pro zajímavost jeden Lego® dílek má velikost 20x20x24. I přes tyto překážky je LeoCAD velmi dobrý nástroj, ve kterém lze vytvořit kompletní návod. Tomuto programu a tvorbě návodů se budeme věnovat v příštím článku podrobněji.
Na domovské stránce projektu LDraw se můžete dovědět vše co potřebujete. Co systém je, jak jej nainstalovat a najdete zde i řadu návodů a vysvětlivek. Ve zkratce jde o skupinu různých nástrojů (LeoCAD je součástí), pomocí kterých můžete návody vytvářet. Na vytvoření návodu většinou stačí LeoCAD. Pokud ale potřebujete s návodem trochu více pracovat, otáčet model v jednotlivých krocích jinak, upravovat vizuální stránku jednotlivých stránek, generovat seznam součástek a podobně, nebude stačit. Já používám ještě LPub3D.
© 2025 Ondřej Tůma McBig. Ondřej Tůma | Based on: Morias | Twitter: mcbig_cz | RSS: articles, twitter