Robot číslo 5

Pod tlakem urputného rozmýšlení zda si objednat nebo neobjednat časopis o hvězdném robotovi R2D2, v rámci kterého bych si ho mohl postavit sám, jsem se nakonec rozhodl pro zcela jinou variantu. Rozhodl jsem se navrhnout a postavit robota Johnyho alias číslo 5 za pomoci stavebnice m-BITBEAM.

Tím hlavním důvodem, větším než výsledná cena složeného robota je zejména fakt, že robot R2D2, resp. Star Wars jsou sice má velká srdcovka, nicméně film Číslo 5 žije, je právě ten film, kvůli kterému dělám to co dělám. Ten mě přivedl přes robotiku až k počítačům, k programování, tedy mému povolání.

Celý můj záměr má vlastní samostatnou stránku, na které zamýšlím publikovat jednotlivé etapy mého vývoje. Stránky budou postupně doplňovány i dalším textem zde, na mém blogu, kde bude vlastně vystaven celý příběh tohoto robota.

A protože jsem jeden z návrhářů konstrukční stavebnice m-BITBEAM, v repositáři s dílky, jehož výstup je možno vidět např. zde, budou přibývat další nové a nové části, tak jak je budu navrhovat postupně pro oba modely.

Část I. - malá verze

První mě čeká "jednoduchá", malá verze, která by mohla být velká přibližně jako model, vyráběný v pokračování zmíněného filmu. Má představa je pohon dvou motorů, které by zajistily dostatek manévrovatelnosti, místo očiček se nabízí ultrazvukový senzor na detekci překážek a robot by mohl vydávat i nějaké základní zvuky. Svítící oči, "laser", nebo libovolné další vylepšení je bonus, se kterým zatím nepočítám. Vše by mohl pohánět BBC Micro:bit zapojený do nějakého rozšiřovacího modulu, rád bych vyzkoušel ten od KittenBot, jehož dva kusy mám doma zatím nevyužité.

Vzhledem k tomu že před časem jsem začal experimentovat s plastovými spojkami, které používám místo šroubů, zkusil bych je i pro stavbu zmíněného zmenšeného robota. Větší verze bude nejspíš šroubovaná, vzhledem k tomu, že vytištěné plastové spojky přeci jen nejsou tak pevné, a jiní už cestu prošlápnout zkusily.

Držte mi palce, je to projekt na mnoho volného času, kterého se mi nedostává, ale nadcházející zima dává alespoň malou naději, že nějaký přece jen mít budu. Pokud by se někdo snad chtěl zapojit, neváhejte mne kontaktovat.

Author:

Discussion

Your comment:

© 2023 Ondřej Tůma McBig. Ondřej Tůma | Based on: Morias | Twitter: mcbig_cz | RSS: articles, twitter