Je to tady, tento čtvrtek 20.9.2018 začne první hodina mého kroužku Robotika a Programování, tedy pokud mě nebouchne hlava. Následující text bude spíš taková všeho-směs, tak prosím nečekejte příliš technických detailů.
Ještě před několika dny jsem nevěděl, jak to celé bude vypadat, kdo bude mít kroužek finančně na starosti a jak to celé bude financované. Je to zejména proto, že škola, což je pochopitelné, nechce vynaložit finance na něco s nejasnou budoucností. Protože, i to se občas stane, takový kroužek v daném místě prostě nemusí mít úspěch. Situaci jsem nakonec diskutoval i s Martinem Javorkou za což mu tímto velmi děkuji.
Nakonec to dopadlo asi nejlépe jak mohlo. Díky tomu že mám aktivní živnostenský list mj. na "Ostatní vzdělávání", což je vlastně lektorská činnost, mohli jsme se s paní ředitelkou snadno domluvit. Pronajme mi školní prostory, konkrétně počítačovou učebnu a já si vše ostatní budu řešit sám. To znamená, že škola bude mít minimální administrativní zátěž.
Trochu je problém v tom. Že škola nebude disponovat novým technickým vybavením, což je trochu zamotaný stav. Pokud bych totiž vybavení, které pořídím prodal škole, pak bych si logicky musel pronajímat i dotyčné zařízení, pak je otázka jak by se řešilo opotřebení, protože zejména u mechanických částí očekávám, že půjde o tak trochu spotřební materiál. Je to sice zamotaná situace, ale ještě je spousta času na její řešení.
A díky tomu, že je ve škole mj. co by vychovatelka zaměstnaná má žena, která mi ohromě pomohla, mám od dětí přihlášky a já se tak připravuji na první hodinu.
Jak jsem o prázdninách psal, objednával jsem z eBay nějaké drobnosti tak, aby cena výsledného robota byla co nejlevnější. Vlastně zatím nedorazil jen jeden z krokových motorků, druhý jsem již měl. Pořád počítám s m-BITBEAM stavebnicí, jen si úplně nejsem jistý pohonem. Původně jsem chtěl použít ESP32, ale protože každá deska má vyvedeny trochu odlišně piny, mám doma dvě verze NodeMCU a Doit Devkit V1, a jsou ještě minimálně dalších tři verze, nejsem si jistý jestli je to dobrý nápad.
Na druhou stranu tu existují BBC micro:bity, které jsou také programovatelné v MicroPythonu, na sobě mají LED matrix "display", dvě tlačítka, akcelerometr, magnetometr, Bluetooth, teploměr a existují k němu i v Čechách cenově rozumné moduly. Objednal jsem tedy hned tři sady micro:bitu a joystick modulu. Něco budu dokupovat v průběhu roku. HW Kitchen má navíc v nabídce i malého robota, který je sice vyprodaný, ale myslím že jej také objednám. Prostě strach a nedostatek času mě natlačili do rychlého a hotového řešení, které ale myslím bude pořád velmi užitečné.
Ze starých CD/DVD mechanik mám téměř hotový mini plotter. Původně jsem jej chtěl tiše přejít, protože na tom vlastně "nic není", a na internetu je návodů celkem dost. Mám ale pocit, že je to zase kus zkušeností, o které se chci podělit a budu o něm psát samostatný článek. Zatím jen zmíním to, že je to v celku jednoduchá, a, nechci se vytahovat, o dost hezčí hliníková konstrukce než jsou na internetu, doplněná vytištěnými BITBEAM kompatibilními dílky. To se vysloveně nabízelo :-).
Plotter bude pohánět Python program přímo od žáků, nahraný do Wemos D1 mini. Ten bude přes klasické A4988 čipy řídit krokové motorky a ovládat malé servo. Software bude ještě zábava, cíl je aby to umělo želví grafiku, ale k tomu se asi dostanu postupně "za pochodu".
A nakonec čtu úplně všechno. Procházím weby o programování dětí, čtu rozhovory a zkouším různé webové aplikace. Představa je Google Blockly, Code.org, věci z BBC micro:bitu, a hromada různých dalších drobných maličkostí. Protože budu mít v kroužku starší děti, konkrétně z osmé a deváté třídy, je docela možné že se dostaneme přímo k Pythonu. A mu-editor je vedle BBC micro:bitu zaměřen i na PyGame Zero, což je úžasný směr, kterým se budeme vydávat.
Navíc, díky této mé aktivitě jsem pohnul s mnoho projekty "ze šuplíku". A dokonce jsem dostal mou starou 3D tiskárnu do takové kondice, ve které asi nikdy nebyla.
© 2023 Ondřej Tůma McBig. Ondřej Tůma | Based on: Morias | Twitter: mcbig_cz | RSS: články, twitter