Nejdůležitějším úkolem v roli učitele je děti zaujmout. Protože, mají-li si z hodiny něco odnést, musí je to bavit. Totéž platí i pro kroužek, protože selekce, toho to baví, proto chodí na kroužek, nefunguje. Mě se zatím s WOW efekty daří, i když to stojí úsilí.
Dlouho jsem přemýšlel jak s dětmi vytvořit něco, co bych mohl následně vytisknout na 3D tiskárně. Přeci jen když Vaše virtuální práce má nějaký fyzický dopad, je to prostě úžasné. Možná proto mě práce v OpenSCADu tolik baví, a proto je tolik 3D tiskařů.
Sice jsem provedl malý výzkum dostupných aplikací, ale bylo velmi rychlé, bez otestovaní na mých dětech a hlavně se mi žádná z aplikací prostě nelíbila. To bude nejspíš také mým odporem ke grafickým aplikacím obecně, ta miliarda ikonek je pro mě nepřehledná.
Vánoční čas mě ale vnukl záminku pro malý experiment, který se protáhl na šest hodin. A i když první WOW efekt byl hned na první hodině, další se dostavil až ke konci.
OpenSCAD je strojní modelovací program s velmi specifickým přístupem. Nejvíce mi připomíná, dnes již mrtvý VRML nebo velmi starý 3D renderer PovRay. Ve výsledku je vlastně velmi jednoduchý, popisujete scénu jednoduchými objekty, se kterými můžete provádět různé, vlastně zcela jednoduché transformace. A nakonec, objekty spolu mohou iterovat, a to několika zvolenými funkcemi.
Na rozdíl od ostatních programů, musíte mít vlastně celý objekt tzv. v hlavě, resp. jeho rozměry a počítat s nimi. Což je nejspíš největší překážka. Nakonec některé, relativně snadné úpravy, v jiných programech tzv. na klik si musíte "naprogramovat" sami. Kdo ale ví jak, nemusí mu to připadat tak zlé. Sám jsem dával mnoho šancí FreeCADu, zkoušel jsem jej, zkoumal tutoriály, nechal si jej několikrát vysvětlit, OpenSCAD mě ale vždy přišel jednodušší.
S dětmi jsem na to šel velmi pomalu. Vlastně jsme si ukázali základní objekty:
sphere
(koule)
cube
(kostka, nebo kvádr)
cylinder
(válec, nebo kužel)
Postupně v dávkách jsme přidali transformace:
color
(barva)
translate
(přesun)
rotate
(otočení)
A nakonec jsme přidali funkce. Ty mladší si vystačili s difference
starším jsem toho ukázal víc:
difference
(rozdíl)
union
(sloučení)
hull
(splynutí)
Děti už první hodinu nadšeně koukali do obrazovek, když viděli že je to poslouchá. Tvořili různé jednoduché věci, nejčastěji různé zmrzliny a jiné dortíky. Wow efekt se dostavil i hlasitými projevy a opisováním triků na papír. Dětem jsem vytiskl i tahák, který rozhodně doporučuji. Následovali dvě zadání jedno pro mladší, druhé pro starší děti.
První idea byla Vánoční ozdoba. Prostě vytvoříme jednoduchou kouli, kterou jim následně vytisknu a děti si ji budou moci pověsit na stromeček. Vánoční idea se celkem rychle zvrhla k "Vánočnímu" cokoli. Spíš tedy k cokoli, než k Vánočnímu, ale měl jsem z toho radost. Někteří si fakt vyhráli a snažili se udělat něco opravdu zajímavého. Některé věci jsem nakonec musel rozdělit na dvě části, aby to šlo rozumně vytisknout. Jiné jsem už jen otáčel.
Starší děti se chytly mého nápadu s Vánoční krabičkou. Trochu se to zvrhlo v naprosté opisování. I když o objektech přemýšleli, radili a snažili se pochopit proč to celé děláme, donutil jsem je i k naprosté vlastní invenci. Někteří se opravdu překonali a doplnili krabičku o různé hezké předměty.
Vytištěné Vánoční cosi a dárečky. PLA, vrstva 0.2mm.
Výtvory jsem nakonec tiskl v průběhu jednoho týdne. Posledních pár dní však má Home-made Prusa I3 tiskárna dostala zabrat, a tiskla tři dny téměř bez přerušení. Samozřejmě že jsem občas upravoval model, z důvodů různých i vlastních chybiček. Některé krabičky jsem v důsledku chyb vlastních musel i trochu opracovat.
Wow efekt se naštěstí dostavil. Bohužel jsem nestihl dětem vytisknout kartičky s technickými údaji, ale alespoň jsem jim je popsal a došlo i na různé zajímavé dotazy, takže jsem moc rád za to, jak to dopadlo.
© 2023 Ondřej Tůma McBig. Ondřej Tůma | Based on: Morias | Twitter: mcbig_cz | RSS: articles, twitter