Jak sem hacknul IBM R30

Před několika lety, jsem si slavnostně koupil zcela nový notebook. Bylo to v době kdy pomalinku začínal boom těchto mobilních zařízení a tak to ještě nebyla docela tak levná záležitost. Konečná volba padla na low-endový notebook firmy IBM, model R30. Procesor 900 MHz Intel Celeron, 128 MB RAM, 40 GB HDD, CD-ROM a integrovaná grafická karta ATI Trident.
00:00.0 Host bridge: ALi Corporation M1621 (rev 01)
00:01.0 PCI bridge: ALi Corporation PCI to AGP Controller (rev 01)
00:06.0 Multimedia audio controller: ALi Corporation M5451 PCI AC-Link Controller Audio Device (rev 01)
00:07.0 ISA bridge: ALi Corporation M1533/M1535/M1543 PCI to ISA Bridge [Aladdin IV/V/V+]
00:0a.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82557/8/9/0/1 Ethernet Pro 100 (rev 0d)
00:10.0 IDE interface: ALi Corporation M5229 IDE (rev c3)
00:11.0 Bridge: ALi Corporation M7101 Power Management Controller [PMU]
00:13.0 CardBus bridge: O2 Micro, Inc. OZ601/6912/711E0 CardBus/SmartCardBus Controller
00:14.0 USB Controller: ALi Corporation USB 1.1 Controller (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: Trident Microsystems CyberBlade/i1 (rev 5d)
Výpis programu lspci.

Ve své době šlo o docela nabušenou mašinu, která stála asi 30 tisíc bez DPH. Stroj sem kupoval v oškubané verzi, tedy méně raměti, CD-ROM místo comba a s MS Windows 98. Baterka tehdy vydržela asi hodinu a půl, což byl úctyhodný výkon. Ten notebook sem hojně využíval v práci, což byl také důvod, proč mě byl prodán za nákupní cenu bez DPH. Koncový uživatel by tedy zaplatil ještě více.

„Ramět - známá především jako paměť RAM, je rychlá, zato však tzv. dočasná. Po vypnutí počítače, resp. napájení obvodů paměti, data nenávratně zmizí”

Jakožto Linuxář už tehdy, sem Windows používal jen zřídka kdy, a spíše jen k testům. Hlavním systémem bylo FreeBSD verze 4.x z velké části samo-kompilovaném přímo na míru HW. Nakonec sem z toho také velmi těžil. Používal jsem odlehčený desktop založený na FluxBoxu a iDesku a přehrával filmy z AVI souborů pěkně plynule, což bylo na Windows naprosto nemožné. V té době si pamatuji snad jen krkolomnosti u grafické karty, jejíž 3D akcelerace fungovala jen v tzv. softwarovém režimu. 2D akcelerace naštěstí fungovala velmi dobře, až na pár chybiček v ovladačích, které byly rychle opravené.


Obr: IBM ThinkPad R30

Pamatuji si že sem na tom notebooku používal i FTDI redukci na sériový port, který sem úspěšně rozběhal i v onom FreeBSD. Na net sem se připojoval většinou přes LAN, kabelem přes GPRS a nebo dokonce přes IR port, což bylo ale dost nepohodlné, protože ten je vyveden u notebooku ze předu před klávesnicí. Ten stroj má i jednoportovou PCMCIA, tedy wifi byla možná. Akorát jen ty 2 usb porty nebyly nic moc. Na druhou stranu to má i LPT port.

Jak šli léta, stroj chátral a chátral. Odešla CD-ROM mechanika, naštěstí pár dní před koncem záruky. Nakonec došlo k několikanásobné výměně pevného disku a došlo také na manipulaci s ramětí. Veškeré zásahy byly více méně samozřejmé, protože pevné disky odcházejí a paměti není nikdy dost. Stroj jako takový je jinak pořád v perfektním stavu. Jediný optický problém je na displayi, protože v místech kde se dotýká joystiku v klávesnici je šmouha. Baterie je již zcela nepoužitelná, stěží udrží notebook uspaný v paměti jen několik málo vteřin, tak akorát na rychlý přesun z postele na stůl.


Obr: rozložený originál

Zásadním problémem se ale ukázal aktivní chladič na procesoru. Malý nestandardní větráček chrčel, zasekával se a způsoboval přehřívání procesoru, což vedlo k ochrannému snížení výkonu. Několik čištění sice zabralo, šlo ale vždy o krátkodobé řešení. Investice v podobě více jak tisíce korun do notebooku, v době již oceněného na láhev běžné skotské nepřipadala k úvahu. Po několikátém čistění nakonec došlo na nákup větráčku podobných rozměrů.


Obr: nový větráček

Větráček sem mechanicky upravil tak, aby v uzavřeném prostoru žebrování vytvářel patřičný proud vzduchu tak, jak je tomu u originálního větráčku. Výsledek je vzhledem k původnímu stavu celkem uspokojivý. Větráček v hodnotě asi 100 korun sice hučí obdobně jako proudový motor stíhacího stroje, nicméně v porovnání s původním chraptěním a cvakáním připomínajícím hluk vodního mlýna šlo o značné ztišení. Větráček sice nežene proud vzduchu skrz chladící žebrování tak dokonale jako originál, zato to dělá dostatečně výkonně.


Obr: mechanická úprava

Výsledná teplota i s pomocí speciální pasty pro procesorové chladiče klesla o téměř 10°C. Navíc dokonce dochází k regulaci otáček a to v režimech, netočím se protože počítač je studený, točím se zběsile abych udržel těch 40°C. Točím se pekelně rychle, bez ohledu na limity hlučnosti v zastavěné oblasti. Co je na tom celém krásné, že i přes tyto extrémy je hluk přehlušitelný televizí a to bez toho, aniž by se ozývala morseovka vyťukávaná sousedy smetákem o strop nebo zdi. Notebook nemusí být ani vypodložen, aby lépe nasával vzduch a i přes zátěž, teplota procesoru nevyleze přes 47°C.


Obr: montáž

Toto celé beru jako obrovský úspěch, neboť notebook jinak vykazoval známky toustovače s pracovní teplotou 52°C a výkonem myčky na nádobí. I když jeho praktické využití ještě čeká na mého syna, který na něm bude provozovat nějakou linuxovou hru, momentálně hledám čas pro testy se systémy ReactOS, Minix, NetBSD a jiné. A navíc ušetřil sem více než tisíc korun za větráček, který bych možná dnes už ani nesehnal.
Autor:

Diskuze

Váš komentář:

© 2023 Ondřej Tůma McBig. Ondřej Tůma | Based on: Morias | Twitter: mcbig_cz | RSS: články, twitter