Konstrukční stavebnice

Nálepky:

Již nějakou dobu se zajímám o různé konstrukční stavebnice a to z mnoha důvodů. V první straně jsem stále hračička a stavění mě prostě baví, mám dva mladé kluky, kterým mám co předat a kreativní činnost patří mezi ně. V poslední době se ale trochu roztrhl pytel s různými stavebnicemi které jsou k mání a to i v podobě vytiskni si na 3d tiskárně sám. Tyto stavebnice testuji nejprve na sobě, následně na mých potomcích a nakonec i na kroužku robotiky, který vedu.

Upozornění:

Autor se podílí na tvorbě stavebnice M-Bitbeam, proto je jeho názor značně ovlivněn subjektivní tvorbou.

Merkur, Meccano atd.

jednotka:

10 mm

díra:

4mm

spoj:

M4 šroubek

S Merkurem v Čechách vyrostlo nejedno dítě. Tato stavebnice byla oblíbená zejména dříve. Dnes ji nahradili jiné, často plastové, nebo z ciziny. Historie firmy Merkur je velmi zajímavá a doporučuji ji k přečtení. Vytisknout si ke stavebnici dílky není problém, šroubky jsou běžně dostupný sortiment v každém městě. Konstrukčně je to jednoduchá stavebnice, a netřeba nějakých speciálních dílků.

Lego, Bitbeam, m-BITBEAM

jednotka:

8 mm

díra:

4.8mm

spoj:

plastový pin, M4 šroubek

Spíš než Lego, bych měl psát Lego Technic. Jde totiž sice o kompatibilní stavebnici od stejného výrobce, nicméně je to samostatná kategorie, a ne všechny dílky z jedné stavebnici, jdou nutně použít v té druhé. Ve skutečnosti Lego své dílky nevyrábí 8x8x8 ale o něco méně v různých směrech. To mj. i pro to že počítá s vůlí a mezerami mezi dílky při spojení. Plastové piny jsou funkční ale vytisknout je na 3D tiskárně je celkem problém. Aktuálně si zkouším tisknout jeden celý set, a z hlediska tisku je rozdíl i mezi jednotlivými barvami jednoho výrobce. Prostě každá setina milimetru je znát.

Projekt Bitbeam, následně pak m-BITBEAM vznikl jako výborný doplněk, který je s Lego Technic kompatibilní, nicméně ne vždy, záleží totiž jak jsou dílky Lega k m-BITBEAMu natočené. Navíc aby fungovali plastové piny, je třeba mít vytištěné vnitřní obruby v každé díře. Místo toho jsou variabilně používány šroubky M4, které jsou dostačující, a jsou vhodné i v případě, kdy nejsou dílky tak přesně vytištěny. Šroubky M4.5 by se ale hodili lépe, nicméně je to velmi exotický rozměr na širší použití.

Clementoni od Albi

jednotka:

10mm, díra je ale dostupná každých 20mm v jedné straně

díra:

4.8mm

spoj:

plastový pin

Na Českém trhu se díky společnosti Albi objevují i produkty firmy Clemontiny. Jde o velmi povedené sety podobné stavebnici Lego Technic, které jsou však výrazně dostupnější. Na kvalitě to ale znát je, spojení dílků občas vyžaduje větší sílu, což ale s pomocí dospělého není takový problém. Víc mě vadí právě ta neuniverzálnost jednotlivých dílků.

STEMFIE atd.

jednotka:

12.5mm

díra:

6.5mm

spoje:

plastové šrouby a zamykací závitové piny

Do nedávna bych ještě atd. nenapsal, narazil jsem ale na stavebnici, která podle obrázku vypadala velmi podobně. Autor STEMFIE argumentuje, že větší rozměry jsou pro děti lepší, což má rozhodně pravdu. Model jsem otestoval a pokud by bylo o něco snazší jej sestavit (doporučoval bych jen o chlup větší díry, aby šli vytištěné šrouby/piny snáze zastrčit), jde o ideální stavebnici pro děti do 10ti let.

Autor je co se prezentace stavebnice o něco dál, než m-BITBEAM, což padá i na mou hlavu. A jsem zvědavý jak dlouho mu to vydrží. Stavebnice je jinak dostupná jen ve formě STL modelů.

Kolečka a převody

Pokud se budeme bavit jen o konstrukci, je to v podstatě jedno. Jde jen o to, složit nějaký model, který bude něco dělat. Rozdíly jsou jen ve velikosti, resp. detailnosti postaveného modelu. Zajímavější to je pokud se budeme bavit o osičkách, kolech, motorku nebo nějaké další elektronice. Této problematice se již pár měsíců věnuji a bohužel jsem zatím nevymyslel nic nového lepšího a hlavně funkčního, pokud si to má člověk vyrobit sám a má to být dostatečně univerzální.

Lego je v tomto směru hrozně daleko, a na rozdíl od Merkuru se drží svých osiček s + profilem. Ty se dají sehnat i kovové, cena ale není lidová. Mám vyzkoušeno že jdou tisknout, nevím však jak si budou stát při zátěži. M-Bitbeam se zatím drží uchycení jako Merkur na kulatinu, což je sice ověřené, ale přeci jen mírně neohrabané pokud jde o tištěné dílky. A STEMFIE zkouší tisknout zplácnuté kulatinky, což funguje jen pro svou velikost, a nebude to tak funkční při zátěži, stejně jako tištěné osičky pro Lego.

Elektronika

Elektronika a motory jsou už jen na kreativitě tvůrců. V základním podání vede prim Lego, které svůj ekosystém vhodně doplňuje celou škálou různých typů motorů a především chytrým mozkem v podobě Mindstorms NXT. Merkur pokud je mi známo, má v nabídce "jen" elektromotory a několik ovládacích panelů. Pro jednoduché elektrické modely to stačí, ale na nějaké složitější "robotické" programování to rozhodně není. Podobně na tom jsou i ostatní stavebnice. Výjimkou je STEMFIE, které zatím žádně elektro-zařízení nemá. M-Bitbeam, jich má mnoho, ale jen proto, že jde o stavebnici "udělej si sám". A Clemontini má v nabídce i několik programovatelných robotů, je tedy jen otázkou času, kdy tyto produkty spojí do jednoho.

Pár slov na závěr

Nejvíc mě asi mrzí, ta vzájemná nekompatibilita jednotlivých řešení. Pokud se v rodině sejde víc než jedna stavebnice, prostě nejdou snadno propojit, a pokud ano, jen s vytištěnými přechody, nebo hrubou silou. Možná to je ten důvod, proč jsem se začal zajímat o M-Bitbeam stavebnici, která je kompatibilní s Lego Technic. Nabízím i svou OpenSCAD knihovnu bitbeam-lib, která pomůže s tvorbou vlastních dílků do výše popsaných stavebnic.

Autor:

Diskuze

Váš komentář:

© 2023 Ondřej Tůma McBig. Ondřej Tůma | Based on: Morias | Twitter: mcbig_cz | RSS: články, twitter