Zavřete oči, odcházím

A tak se stalo že i já opouštím loď PHP a nastupuji do letadla Python. Co mě k tomuto vede, a co to znamená pro mé webové IT okolí, které sleduje moje PHP projekty, se pokusím vysvětlit v tomto blog-postu.

V Pythonu sem v jedné s firem, kde jsem byl zaměstnaný přeprogramoval poměrně rozsáhlý projekt, který byl čistě systémový, sledoval procesy, zpracovával statistiky a následně posílal reporty. To celé bylo v rámci svého účelu navíc vcelku modulární a univerzální a pracovalo to s mnoha technologiemi najednou. V takovém případě by použití PHP nebylo zrovna moudrým rozhodnutím, a Perl se nezdál být vhodným řešením především proto, že ve firmě moc Perlistů nebylo, a také proto, že vývoj Perlu již delší dobu stagnuje a jazyky jako je Python rozhodně nespí, a jejich vývoj je možná až moc revoluční.


Pro mě to byla nová zkušenost, která zavinila menší averzi k tomuto jazyku, ale zároveň vytvořila touhu pokořit tento jazyk a ovládnout ho. Po odchodu z této firmy sem začal více pracovat na PHP frameworku a z původních ukázek použití se stal poměrně ucelený projekt správy webových stránek. Během psaní webových stránek pro firmy a známé, které samozřejmě byly stavěné na tomto mém projektu sem ale občas zabrousil k Pythonu, a zkoušel sem ho použít na různé mini prográmky, které jsou systémové a s webem moc nesouvisí.


A jak to tak už bývá, z rozjetého vlaku se hodně špatně vystupuje, a kdyby nepřišla finanční krize, a já z nedostatku práce nemusel hledat chlebodárce, asi bych k Pythonu nikdy nepřešel. Ovšem není přechod jako přechod. Poměrně dlouhou dobu sem pracoval na projektu, na kterém je stále mnoho práce, a případnou tvorbu webových stránek mě dnes velmi usnadní, proč takový projekt tedy opouštět?


Situace je tedy taková, že i nadále se budu ve svém volném čase věnovat těmto mým dětičkám, na kterých sem pracoval několik let, a dál je budu vylepšovat. Konec konců tento blog je jednou z nejaktuálnějších verzí mých dvou velkých projektů. Kdysi sem frameworku a CMS určil nějaké cíle, nevím jak moc budu tyto otevřené a všem vývojářům přístupné projekty vylepšovat, až cíle naplním, ale sem taková hračička že případní uživatelé se bát nemusí.


Python sem si u mého stávajícího zaměstnavatele v předchozích měsících poměrně hodně zopakoval, a začal s ním efektivně pracovat i ve webovém prostředí, a protože sem narazil na mnoho limitů u PHP které se musí obcházet, sem tomu rád. Některé nové projekty možná budu programovat již v Pythonu, ale s PHP jen tak neskončím. Na tomto blogu vyjde ještě několik dalších plánovaných článků o PHP a pak snad i o frameworku Falias.

Author:

Discussion

Your comment:

© 2019 Ondřej Tůma McBig. Ondřej Tůma | Based on: Morias | Twitter: mcbig_cz | RSS: articles, twitter