BlackMouse Linux neumřel, BlackMouse Pkgsrc Linux žije!

I když se zdá, že projekt je již dávno mrtvý a nic ho již k životu neprobudí opak je pravdou. BlackMouse Linux byl téměř od počátku postaven na pkgsrc stromu, ze kterého také čerpal většinu svého softwarového vybavení. Pkgsrc je rozhodně projekt aktivní, a BlackMouse Linux také.

Ano, v poslední době veškerý vývoj okolo BlackMouse Linuxu utichl, což ovšem nutně neznamená že projekt je mrtev. Jen jsem se ho pokoušel přetransformovat do životaschopného samostatného projektu, který by mohl být udržován i bez mé účasti, tedy do projektu, který by nebyl one-man-show, jak mě bylo často vyčítáno. Celý vtip tkví v tom, že někteří aktivní správci pkgsrc stromu integrují další typicky linuxové balíčky do pkgsrc stromu. Rozhodl jsem se tedy celou distribuci postavit čistě na pkgsrc.

Aktuálně jsem po několika týdnech úspěšně zkompiloval glibc, což byl jeden z důležitých ale problémových základů mé a nejen mé Linuxové pkgsrc distribuce. O současném dění budu teprve informovat další vývojáře pkgsrc. Věřím ale, že BlackMouse Linux bude minimálně jedna z dalších distribucí založených na pkgsrc.

Aktuální stav a plán vývoje


Prvním a zásadní milník byl rozběhat novou verzi distribuce v samostatném chrootu. Toho bylo nyní docíleno, i když chybí ještě některé důležité balíčky např. kernel-headers (zatím je používána kopie zdrojových souborů) a shadow. Ty ale snad nebudou tak problematické jako gcc a glibc, které jsou aktuálně ve verzi 3.4.1 a 2.10.1. Kompletní aktuální seznam balíků najdete na adrese http://bsd.blackmouse.cz/packages, ze které si můžete binární balíky pro platformu x86 (i686) také stáhnout.

Další krok, který je velmi důležitý, je funkční start celého systému tedy včetně jádra Linuxu, ve virtuálním stroji XEN jako dom-U. K tomu chybí mnoho dalších důležitých balíčků, především syslog, sysinit, module-init atd. Cíl je takový, aby startovací struktura (init system) odpovídal struktuře NetBSD. Tedy aby nové startovací scripty z pkgsrc perfektně zapadli do systému.

Informace o struktuře systému samotném, návody a postupy, budu pravidelně zveřejňovat na blogu distribuce. Ostatní ucelené zprávy i na svém soukromém blogu. V případě že Vás idea distribuce zaujala, a chtěli byste pomoci s vývoji, neváhejte mě kontaktovat, nebo se prostě zapojte do práce na Linuxové implementaci pkgsrc.
Autor:

Diskuze

Váš komentář:

© 2023 Ondřej Tůma McBig. Ondřej Tůma | Based on: Morias | Twitter: mcbig_cz | RSS: články, twitter