Microsoft je nekompatibilní v našich ulicích

Dlouhá léta koloval mezi lidmi vtip o společnosti Microsoft, která až bude vyrábět auta, budou kompatibilní pouze s některými typy vozovky. Po několika letech však vtip dostál smutné reality, se kterou se bude muset poprat nejeden řidič posledních modelů aut.

Společnost Microsoft vyvíjí již několik let speciální Windows Mobile určené pro automobilový průmysl. Tento systém se pak stará o většinu luxusních úkonů v nových modelech aut značek Škoda, Volkswagen, Citroen, Peugeot a Toyota. Systém Windows Mobile Auto se stará o ovládání všech ne jízdních prvků jako hlasitost rádia, teplota klimatizace a přehrávání multimédií. Nově pak do konceptu patří i stahování multimediálního obsahu z wifi hot spotů ve městech, navigace, nebo rozeznávání značek na silnici.


Hořký oříšek však připravila firma Microsoft nové funkci automatického placení parkovného. Systém by se měl umět připojit do interního systému parkoviště a automaticky provést "přihlášení" a "odhlášení" do resp. z parkoviště. Umožní tak snadný průjezd vstupních bran bez nutnosti ručního vyzvednutí parkovacího lístku. Většina evropských parkovišť a tedy i ty naše České jsou pak vybaveny systémem dodávaným firmou RedHat a zde je kámen úrazu.


Rozhraní systému které vyvinula firma RedHat je otevřené a používají ho např. automobilky Renoult, Seat, Honda, Hyundai, Fiat nebo Mercedes Benz a to ať už dodávané externě firmou RedHat v systému RedCar, v systému CarBuntu firmy Canonical nebo vlastní implementací. Tento otevřený systém používá i většina navigačních systémů včetně TomToma.


Firma Microsoft se nechala slyšet že její rozhraní je údajně bezpečnější a proto odmítla vytvořit kompatibilní systém. Podle právníků zastupujících zákazníky firmy Microsoft bude muset firma svoje postoje přehodnotit, a doprogramovat do Windows Mobile Auto podporu pro evropský parkovací systém.


Zvláštní na celé věci je, že podobné problémy má firma Microsoft i v USA, kde se již začali objevovat parkoviště se systémem firmy RedHat. Rozhodně bude zajímavé celou kauzu sledovat, neboť to vypadá, že půjde o první zásadní prohru firmy Microsoft a bývalý vtip o nekompatibilních autech bude opět pouze vtipem, zvláště pak prvního aplríla :)

Author:

Discussion

Your comment:

© 2023 Ondřej Tůma McBig. Ondřej Tůma | Based on: Morias | Twitter: mcbig_cz | RSS: articles, twitter