Nahradí neznámá energie tu elektrickou ?

Při polemice nad lidskými dovednostmi občas zůstává rozum stát. Ovšem v porovnání nano či makro světa jsme stále nedošli na doraz fyzice. A já se ptám, až se dostaneme na opravdu nejmenší prvek, budeme stále používat elektrickou energii?

Je to celkem jednoduché, elektrická energie je všude kolem nás, a to i bez těch všech hračiček co si lidstvo vynalezlo. Je to ale ta nejefektivnější energie, na které by se dalo stavět? Co když je tu vedle nás ještě něco daleko daleko efektivnějšího, ne tak náchylného na rozmary slunce a možná daleko méně nebezpečného ?

Od té doby, co páni Ampère, Bell, Edison, Volta, Watt a jiní definovali základní veličiny a rozšiřovaly lidské vědomosti o této energii se stalo opravdu mnoho. Dokázali jsme na elektrickou energii naroubovat vlastně úplně všechno. Umíme pomocí ní generovat světlo, dokonce s menšími tepelnými ztrátami, stejně tak umíme světlo detekovat, či ho dokonce použit pro výrobu elektrické energie. Umíme ho proměnit v nespočet možných mechanických pohybů a vlastně pohyb je stále jedním z nejčastějších způsobu jak elektrickou energii vyrábět.

Na elektrické energii máme dnes postaven celý systém společnosti. Veškerá komunikace lidstva je dnes alespoň poznamenána elektrickým přístrojem plných polovodičových součástek. Vědci z kombinace malých tranzistorů vytvořili za tu dobu neuvěřitelně výkonné počítače, které podle všech ukazatelů velmi brzo výpočetně překonají lidský mozek.

Co když nám ale někde něco uniklo?

Co když existuje nějaká jiná forma energie, dosud neobjevená? Nebo co když totéž co umíme s energií elektrickou dokáže i jiná energie? Zkusme si například představit, že stejně jako používáme elektrickou energii by jsme používali světlo. Konec konců již teď se v některých částech nahrazují klasické kovové vodiče světelnými vlákny. Co když by existovali světelné tranzistory? Pak by logicky mohl existovat i světelný procesor. Nebylo by krásné, kdyby byly v domech místo elektrických zásuvek zásuvky světelné?

Jediné co by se nemohlo je do takových zásuvek koukat, i když i to by se dalo snadno vyřešit například detekcí přístroje. [Proč vlastně dnes nemají takový systém detekce přístroje klasické zásuvky ? Nedávali by 220 dokud by nebyl zapojen přístroj. Asi proto, že by klesl počet úrazů elektrickým proudem :(] Optický kabel by nikoho jen tak nezabil, a energie ? Tak ta sluneční už je že, takže by šlo jen o zásobu na noc.

Mimozemská civilizace ?

Člověk by se pak mohl ptát, jakou technologii by mohl mýt případný jiný živý svět. Pokud někde ve vesmíru také existuje život a dospěl tak daleko jako my, jakou energii asi využívají? Pokud by elektrická energie byla ta nejefektivnější, nebo alespoň jedna z mála efektivních je pak teoreticky možné že i ji využívají případní mimozemšťané. Pak by ale pravděpodobně používali i podobné mechanismy a součástky jako my. Když se nad tím člověk zamyslí, a představí takový počítač z jiného světa, nebude taky nacpaný polovodiči?

Ve světle těchto souvislostí pak některé scifi filmy nevypadají tak moc jako naprosté bláboly ale maximálně jen jako bláboly. Nicméně počítačový virus, který napadne systém útočících mimozemšťanů pak není tak nereálný co? :D No jo, ale co když je ta elektrická energie tak mizerná a neefektivní? Co když se nám někde skrývají další chemické prvky, další materiály a co víc další druhy dosud neobjevených energií, které jsou třeba daleko efektivnější než elektrická energie. Možná je lidstvo jen na jakémsi technologickém mezistupni a brzy zjistíme, jako moc velký krok doprava či doleva musíme udělat.
Author:

Discussion

Your comment:

© 2019 Ondřej Tůma McBig. Ondřej Tůma | Based on: Morias | Twitter: mcbig_cz | RSS: articles, twitter