Nový velký bratr Facebook

Tento měsíc mě nemile překvapily dvě technologické novinky, připomněl sem si tak že uživatelé internetu jsou až moc důvěřiví a neuškodilo by jim trochu té zdravé paranoie. Nové technologie totiž až nápadně připomínají sci-fi filmy, ve kterých už vlastně neexistuje žádné soukromí.

První provokativní novinkou je mobilní aplikace, která po pořízení fotografie nějaké osoby ji porovná s fotografiemi na Facebooku, a následně, při úspěšném hledání zobrazí profil z Facebooku. Představte si, že policie by vlastnila svojí vlastní podobnou databázi, stačí si jen vyfotit "pachatele" a ví o něm úplně vše, to by se zřejmě hned tak někomu nelíbilo. Aby k tomuto nedocházelo, zřídili se u nás oddělené registry. Úřady, resp úřednice již nebudou mít tak jednoduchý přístup k našim datům. Uživatelé Facebooku jsou ale schopni o sobě napsat takové věci, až se člověk diví. A sami tak budují databázi velkého bratra. Sám sem jenom zvědavý, kdy se tato databáze začne masově zneužívat, konec konců, již brzy si uživatelé oné mobilní aplikace budou hrát na policisty jako v nějakém sci-fi.


Druhá novinka je do značné míry podobná, její cíl ovšem není shromažďovat data, alespoň ne oficiálně. Firma Microsoft již byla mnohokrát osočena, že její produkty shromažďují osobní informace o klientech. Představme si na chvíli, že to opravdu dělá. Tato šílená představa je o to šílenější, když k Microsoftem ovládaným technologiím přidáme videokameru, kterou si budou uživatelé nových Xbox konzolí rádi instalovat do svého obýváku, jako ovládací zařízení svého herního miláčka. Pak by Microsoft měl další nový neskutečný nástroj pro sběr dat. A "zpět do reality", i kdyby MS toto nedělal, kde je psáno že nemůže? Mohlo by se tak snadno stát, že jednoho dne řekne americká vláda, že ty data prostě chtějí! A bohužel, ze zkušenostech s USA víme, že to už tak nereálné není:(


Z těchto novinek se mi malinko tají dech a ještě více mě nutí schovat se před elektronickými čmuchali. Kdo ví, možná již zítra začnu čistit stránky od všeho, co by mě nějak identifikovalo. Spíš ale stejně jako ostatní budu doufat, že se ztratím v davu, rozhodně sem ale více v bezpečí, pokud nevyužívám masové databáze jako je Facebook.

Author:

Discussion

Your comment:

© 2019 Ondřej Tůma McBig. Ondřej Tůma | Based on: Morias | Twitter: mcbig_cz | RSS: articles, twitter