Po přečtení článku od Filipa Procházky Opensource v českých podmínkách si dovolím i já adresovat nejen Davidu Grudlovi následující text. Je to popsání, i možné vysvětlení mé zkušenosti z opensource v zemích bývalého Československa.
Bez okolků se přiznám, že to, co zažil a zažívá David neznám. V PHP jsem aktivně programoval naposledy před 6ti lety a v té době jsem cítil, že PHP přistupuje k tvorbě webových aplikací jinak, než by se mi líbilo. Nevím, jak by se mi to líbilo, ale PHP to tak rozhodně nedělalo. To byla také doba, kdy jsem již několik let psal vlastní CMS.
To celé jsem samozřejmě nedělal jen tak z plezíru. Ulehčoval jsem si tím práci, když jsem psal různé webové aplikace. Některé byly úspěšnější, jiné nikoli. Tehdy jsem bral Nette jako konkurenci. Ovšem konkurenci, se kterou se nemohu měřit. Nevím zda to bylo tím, jak bylo Nette dobře napsané, nebo jak byl můj Morias resp. Falias napsaný špatně, ale bylo to tak. Jediného aktivního zkoumání mého kódu jsem si všiml, když se kdosi z Prahy ze svého Macu snažil hacknout tento blog. Pokud je mi známo, tak se mu to nepovedlo, což mě samozřejmě těší. Dopředu tedy uvádím, že v PHP komunitě se již nepohybuji. Zda si mě tehdy někdo všiml netuším, ale Nette jsem nikdy nezkoušel. Jen jsem kdysi narazil na pár článků, popisujících jak se v něm věci dělají.
Mé praktické zkušenosti tedy neodvozuji z dob minulých, ale z dob současných. Aktuálně udržuji dva projekty, resp. třetí tvořím, ale ten zatím není nikde moc vidět. V programovacím jazyku Vala jsem nejprve ze studijních důvodů vytvořil multiplatformní program na práci s myšlenkovými mapy Mind Map Architect. Kolik jej používá lidí nevím, ale tipuji něco přes 1000. Těžko se to odhaduje, počet stažení je samozřejmě vyšší a díky distribuci programu prostřednictvím jiných než oficiálních kanálů, nemám vlastně ani přibližnou představu.
Druhý počin je skupina nástrojů na tvorbu webových stránek v jazyce Python. Vedle vlastního http serveru jsem napsal i WSGI konektor a dokumentační nástroj. U nich jsem na číslech trochu v rozpacích, protože PyPI hlásí cca 1800 stažení za měsíc u PoorWSGI, ale něco kolem 300 stažení u Jinja24Doc. Tak doufám, že to nejsou jen různě aktivní roboti.
Podle výše uvedeného by se dalo očekávat, že to někdo i používá. Zatímco o Mind Map Architektovi lze najít informace na různých webech, o PoorWSGI jsou k nalezení jen mé zprávičky. Jakákoliv reakce by momentálně byla naprostá bomba. Ano dostal jsem pár, slovy, pár chybových hlášení k Mind Map Architektovi, dokonce i jeden patch, a italský a španělský překlad. K PoorWSGI mi napsal jeden (ano jen jeden) programátor, že ho zkouší a něco mu tam nefunguje.
Je třeba si uvědomit, že lidi dokopat k reakci je velmi těžké, zvlášť v dnešní uspěchané době. Všude uvádím maily, příspěvky do diskuze mohou dělat i anonymové, z Mind Map Architekta dokonce odkazuji na jeden klik k nahlášení chyby. Nevím kolik uživatelů, resp. programátorů používá Nette, ale z toho co jsem četl o jeho komunitě, to musí být alespoň 100x tolik. Což je zcela evidentně neskutečný úspěch! Mám pocit že ze získáním zpětné vazby to je podobné jako s účinností PPC reklamy. Prostě musím čekat na každého tisícího.
K celé věci si je třeba ještě uvědomit, odkud uživatelé vlastně jsou. Náš malý československý rybník je opravdu malý. A proč ne jen český ? Naše státy se možná před lety rozdělily, ale naše národy naštěstí ne. Na českých serverech normálně čtu slovenštinu, mám a měl jsem řadu slovenských kolegů, a i já občas zabrouzdám na slovenské servery. Obráceně, je to alespoň můj dojem, to je ještě ve větší míře. Slováci čtou články z českých serverů a koukají se na české filmy, jako by se před lety ani nikdo nedělil.
Jen nevím jak je to se slovenskou náturou, zda je stejná, jako ta česká. V Čechách se úspěch nepřeje a neodpouští. Tady si prostě odjakživa sousedé nekupovali kozu, protože jí má ten druhý. Oni si ji prostě navzájem nepřáli. Když na to přišlo, raději ji tomu druhému otrávili. U nás se kritizuje, nejlépe v hospodě u piva, ale když je čas jednat, tak se mává rukou, že to nemá smysl. Jsme tlupa populistů, kteří jsou přesvědčeni že bohatí ke svému bohatství přišli tak, že kradli oni, nebo jejich rodiče, bez ohledu na to, jak pracovití jsou. Tak to prostě je.
Při řešení situace s neexistující, nebo nefungující komunitou, si je třeba také uvědomit to, jak velká vlastně je. A to, že komunitu vždy tvoří a tvořit budou především ti, kteří berou ale nedávají. Tak to bude, dokud se naše společnost od základu nezmění, a to se hned tak nestane. Projekty, které mají velkou komunitu, ji mají zejména proto, že za nimi stojí silná společnost, která pumpuje nemalé peníze do propagace. Pokud si někdo myslí, že dobré projekty si komunitu najdou sami, tak pak je ještě ta o Červené Karkulce.
Dnes se peníze vydělávají na podpoře. Na tom že je 24hodin denně někdo na mailu, chatu, telefonu. Na tom, že někdo opraví objevenou chybu do příštího dne. Nebo na tom, že za dolary dopíše nějakou funkcionalitu. Krásným příkladem může být MySQL. Opensource prostě narovnalo pokřivený trh, který se drží už jen hudebního průmyslu, kdy zpěvák dostává peníze i za to, že jeho písničky hrají v rádiu. Vydělávání na prodeji softwaru už dávno není to, co bývalo. A velké projekty bez komerční podpory jsou dávno velkou výjimkou potvrzující pravidlo.
© 2023 Ondřej Tůma McBig. Ondřej Tůma | Based on: Morias | Twitter: mcbig_cz | RSS: články, twitter