Sony, Microsoft, Apple a jiná monstra

K napsání tohoto článku mě vedla skutečnost, že Sony je ve svém tahu proti PSP hackrům tak daleko, že získává od platební služby PayPal data o všech dárcích jednoho majitele PSP, protože zveřejňoval návody, jak PSP ovládnout.

Co je špatného na hájení svých zájmů ?

Ono v podstatě ani jedna ze zmiňovaných společností vlastně nedělá nic špatně. Konec konců patentové smlouvy, DRM, vlastní proprietární služby, protokoly a dokumenty je jen cesta k větším ziskům. Problém je, že všechny tyto společnosti, a i ty další které sem z titulku vynechal, dávno překročili hranici morálky a začali aplikovat zcela nové, omezující, a zcestné pravidla, která se všemožně snaží vymoci, stejně jako naše česká OSA.

Asociace k jiné situaci

Převeďme si příklad s PSP na nějaký jiný produkt, kde by se podobná pravidla zcela jistě neujala. Porovnejme takové nadupané PSP například s nějakým nadupaným autem, třeba škodovkou. Co kdyby nám Škoda Auto diktovala od jaké benzínky máme kupovat pohonné hmoty a měla by nějaký speciální systém na detekci prodejce. Kdyby jsme pak natankovali u jiného, tak by se škodovka sama přihlásila na internet, a poslala by informaci o této skutečnosti do Škoda Auto. A co víc, to auto by prostě nejelo. Ok, zlaté české ručičky si poradí, a vymyslí způsob jak tuto „ochranu” obejít a my tak vesele můžeme tankovat u všech benzínek. No a když už se nám to podařilo, proč se o to nepodělit. Zveřejníme na internetu ten návod jak naše auto OPRAVIT. A je zle !

Ano chápu, že by se to dalo dotáhnout do konce, a říct, že to není omezeno na jednu síť benzínek, ale na všechny schválené benzínové společnosti, řekněme, na takové co jsou registrované a platí daně. Jenomže ono to auto je naše. A když na to přijde, tak si z něj můžeme vyndat co chceme a nahradit to čímkoli jiným, sice pak nemůžeme jezdit na silnicích, ale to jen kvůli homologaci. Můžeme si do auta nainstalovat libovolné autorádio, libovolnou reproduktorovou soupravu, LCD televizi, satelit, GSM, BTS, GPS, internet, ledničku, kávovar, když se nám tam vejde, tak třeba i vyhřívaný bazén. Pokud to nějak zásadně neovlivní jízdní vlastnosti auta, resp. nezasáhneme do konstrukce auta a dodržíme všechny zákonné podmínky, můžeme s tím autem normálně jezdit po silnici a to zcela bez sebemenšího postihu. A pokud zveřejníme návod jak takové auto přestavit, nikdo nám nepůjde po krku, maximálně nějaká konkurenční firma.

A co naše společnosti z titulku ?

Problém je, že oni zcela ignorují fakt že něco, co si koupíme (nepronajmeme jako třeba SW, ale koupíme), tak je naše. Pokud si koupím libovolný počítač, libovolný telefon, je můj. A je úplně jedno co si s ním udělám, i kdybych ho měl používat jako těžítko. Nikdo mě nemá nejmenší právo co diktovat, jaké aplikace na něm budu provozovat, nikdo mě nemá právo nijak omezovat. A přesně toto tyto společnosti dělají. Vymýšlí proprietární mechanismy jak mě zabránit kupovat si hudbu jinde, nebo jak přehrát hudbu koupenou u nich jinde. A jakékoli pokusy o ovládnutí vlastního HW postihují.

Jediný posun k lepšímu vidím snad jen u společnosti Microsoft, která po velkém nátlaku různých vládních organizací a skupenství, např. Evropské Unie, změnila některé své přístupy. I nadále však uzavírá neskutečné patentové smlouvy, kterými následně vyhrožuje. Mechanismus který dovoluje vymáhat právo na něco zcela zřejmé, obyčejné, nepokrokové, standardní a běžně známé je naprosto špatný. Firmy na různých koncích světa jsou tlačeny ke zdi jen právnickými mezerami a zcela chybně vydanými patenty, na které se v konečné míře ani Microsoft nepodílel.

Náprava ?

A proto volám do světa, ignorujme tyto firmy, tlačme na ně, ať jim jejich nechutné monopolní praktiky neprocházejí. Podporujme veškeré snahy jim tyto praktiky překazit. Jejich morálka je zcela pokřivená penězi a z nás z uživatelů si dělají jen tupé opice, které za jednu věc zaplatí několikrát. Proč bych si měl kupovat jednu mp3 2x ? jednou abych jí přehrál v iPadu, a jednou v autorádiu ? Proč by měli být ostatní výrobci elektroniky mimo hru, jen proto, že odmítají implementovat zcestné, patenty prohnilé formáty. Jak je možné že některé aplikace do svého zařízení ani nenainstaluji ? Podporujme všechny aktivity, které vedou ke změně. A obráceně, nepodporujme tyto společnosti koupí jejich, z logiky věci, špatného zařízení!
Author:

Discussion

Letitý Applista nesouhlasí
Jako letitý Applista nemohu zcela souhlasit. Vidím rozdíl mezi tím, když někdo nabízí ucelený produkt který funguje jen v kombinaci s produkty stejné značky a filozofie a nepodporuje jiná řešení (Apple) a když někdo tahá po soudech člověka, který zpřístupňuje vlastnost výrobku, která byla od počátku marketována jako funkční (Sony).

Apple nebrání na Mac instalovat jakýkoliv software, jen jim to zcela logicky neusnadňuje tím, že by poskytoval návod. Mapy.cz mi taky nedají návod k vykrádáni mapových dlaždic, jen proto že bych chtěl. Že iPod běží jen s iTunes+AppStore? I kdybych do něj musel všechnu hudbu zazpívat sám, stejně bych ho používal, protože je to na trhu nejpohodlněji použitelné zařízení. A to neříkám jako nějaká teenagerovská Mac-lama, ale jako člověk co Unixy používá už roky.

Re: Letitý Applista nesouhlasí
Nejde o to, že Apple něco neulehčuje, ale o to, že něco zakazuje. Viz iTunes a Android např. Viz uzavírání a měnění protokolu pro komunikaci s ostatníma. Jedna věc je, že něco sám něco neusnadním a druhá, že pokud se to náhodou někomu povede, tak honem pracuju na "nápravě".
Re: Re: Letitý Applista nesouhlasí
Jenže to není protokol pro komunikaci s ostatníma ale pro komunikaci s iPody, to je ten zásadní rozdíl. A pracovat na nápravě je jen logické, protože to že něco funguje pouze s mými zařízeními a funguje to dobře mě živí, když tam pustím šťoury, kteří něco podělají, padne vina na mě a ne na ty šťoury.

Jiná věc je když si nechám patentovat "možnost práce s webovou stránkou ještě před načtením pozadí" a pak žaluju každého koho to napadlo taky.

Úroveň abstrakce mezi "crackuju konkrétní protokol" a "napadla mě stejná obecná myšlenka" je přeci evidentní.
Your comment:

© 2019 Ondřej Tůma McBig. Ondřej Tůma | Based on: Morias | Twitter: mcbig_cz | RSS: articles, twitter