Když dva říkají totéž není to totéž

Díky přírodní katastrofě v Japonsku se strhla neuvěřitelná lavina mediální masáže na téma jaderných elektráren. Díky vypuštění neskutečně matoucích bludů samozřejmě vzrostla i určitá vlna kritiky a upřesnění. Jak, to ale je s tou ekologií, čistými energiemi a obnovitelnými zdroji ?

Dva tábory

V dobách celoevropského ekologického pohledu na svět existují dva protichůdné tábory. Na straně jedné jsou zastánci všeho „zeleného” a zároveň odpůrci čehokoli, co může přírodu jakkoli poškodit. Na straně druhé jsou ekonomové, zástupci velkých výrobních závodů v extrémním případě vědci a politici. Přitom pravda je někde uprostřed.

Když se například podíváme na solární energii, zjistíme že dnešní fotovoltaické články jsou neskutečně energeticky náročné na výrobu. To vede k jejich vysokým cenám (ty jsou vysoké, ať už je někdo dotuje, nebo ne!) a v konečném důsledku poměrně malé účinnosti. V čem je tedy ta jejich výhoda? V tom, že pak už to je zadarmo. Pokud si koupím řekněme kalkulačku s fotovoltaickými články, tak pak už nic dalšího neplatím.

Ovšem při skutečné velkovýrobě elektrické energie je takovýto přístup neskutečně drahý, a má daleko delší dobu návratnosti. Dejme tomu že při nákupu kalkulačky ušetříte v příštích 10 let 100kž za nákup nových baterií. Možná více, možná méně, podle toho jak často tu kalkulačku používáte a co v ní počítáte. Osobně si pamatuji snad 2x že jsem někdy v kalkulačce měnil baterii. Často vlastně vůbec nákupem takové ekologické kalkulačky neušetříte. Když si tuto kalkulačku převedeme na ohromné pole fotovoltaických článků, logická otázka zní, proč to tedy všichni stavěli? No protože přišel hodný strýček úředník a velkou část zaplatil za majitele, ten na tom pak už opravdu může vydělat.

Slunce, dokud nevymyslíme lepší e efektivnější způsob výroby fotovoltaických článků, se dá využívat i tepelně. A to nejen na ohřev vody venkovních bazénů. Výroba elektrické energie se dnes velmi často točí kolem tepla, resp. horké vody. A to včetně jaderných elektráren. A i „sluneční energie” se dá tímto způsobem využít a také využívá. V takovém případě pak máme opravdu efektivní zpracování sluneční energie. Problém je, že jak se vyrábí elektřina prostřednictvím tepla a horké páry, tak ta účinnost je mizerná ať jde o slunce, uhlí, nebo štěpení jádra.

Slunci ani větru neporučíš !

Velká výtka slunečním a větrným elektrárnám, vedle hyzdění vzhledu přírody (tedy, jako ty chladící věže sou snad hezký ?!), je právě nestálost ve výrobě. Prostě sluneční elektrárna vyrábí elektřinu jen když svítí slunce a větrná jen když fouká vítr. To znamená, že výroba elektřiny neodpovídá požadavkům sítě. To zcela jistě ne, nicméně, větrné elektrárny jdou poměrně dobře regulovat a jejich provoz není omezen konkrétním časem. A sluneční elektrárny vyrábí elektřinu, když svítí slunce, tedy přes den. Ptám se tedy, během jaké doby je nejvyšší odběr elektrické energie, když levnému tarifu se říká noční proud ? To že se v noci musí svítit, a mnoho lidí doma kouká na televizi je sice dobrý argument, ale obávám se že takový odběr hravě pokraje jen veřejná elektrizovaná doprava, vlaky, trolejbusy, tramvaje, metra. A pak tu máme neuvěřitelné množství kancelářských budov plných nenažraných kopírek, restaurace a závodní jídelny, ale především velké výrobní podniky, které podle odvětví mají největší provoz právě ve dne.

Ano je mě jasné, že třeba v zimně toho sluníčko moc nenasvítí, když je zataženo, výroba sluneční elektřiny také pokulhává, ale třeba zcela bezvětrných dnů je jen několik v roce. Kolik je těch ideálních pro větrné elektrárny netuším, ale takové minimum to také nebude. Ale dále tady máme kapacitní elektrárny. Jejich princip je jednoduchý, když je přebytek, čerpají vodu z dolní nádrže do horní nádrže. Když je pak poptávka, pustí vodu z horní nádrže do dolní, a vyrábí elektřinu stejně jako vodní elektrárny. Mimochodem, vodní elektrárny tu jsou už hodně dlouho a jsou stále zdrojem čisté, nevyčerpatelné elektrické energie.

Snažím se tím jen poukázat že to nebude tak horké jak se na první pohled zdá. A jak mnoho problematických míst čisté energie má nějaké i třeba částečné řešení. Stačí jen hledat. Ovšem jsou tu pak také elektrárny na biomasu, jenž jsou považovány také za ekologické, jak to tedy je ?

Biomasa, biopotraviny, bioekonomika, bioelektřina

Elektrárny na biomasu, jsou upravené spalovací elektrárny, které místo neobnovitelných zdrojů jako je uhlí, plyn, ropa nebo mazut, používají odpad nebo produkt rostlinného charakteru. Problém je efektivita takových elektráren, produkce CO2, ale zejména zpracování běžných potravinářských rostlin, resp. vzestup pěstování pro energetický průmysl na úkor potravinářského. To vidím opravdu jako problém. Na straně jedné řeší celý svět budoucnost potravin a jejich dostupnost pro země třetího světa, na straně druhé tu máme ekology, kteří se snaží protlačit co nejvíce elektráren právě na biomasu. To může mít katastrofální dopad právě na cenu základních surovin a potravin ne jen v zemích rozvojových, ale i v zemích vyspělých.

Jako i jinde, ideál je rovnováha, která díky nenažrancům lidského plémě existuje jen na papíře, v románech nebo idealizovaných článcích, jakých najdete nejen na těchto stránkách opravdu mnoho. Pokud by elektrárny zpracovávaly jen biomasu odpadního charakteru, bylo by to opravdu moc krásné. Pravda je, že například v čistě neekologickém kontinentu, v městě, kde je ekonomika tím nejdůležitějším, v New Yorku, vzniká taková městská rafinerie na přepálený olej a další tuk všech možných restaurací a rychlých občerstvení. Tomu říkám výborný nápad. Ovšem zase to byl nějaký ekonom, který zjistil, že z města vytěží tolik odpadního tuku, co z průměrného ropného vrtu.

Jak by to tedy mělo vypadat ?

Odmysleme si na chvilku ekonomiku, která nás někdy může potopit, jindy zcela paradoxně zachránit. Vše co člověk nějakým způsobem vytěží, vypěstuje, vyrobí by měl také dokonale zpracovat. To co se vyrábí obtížně by se měl snažit recyklovat, to co zbude, by měl zpracovat a použit co nejefektivněji jinde. A toho co stojí energii by si měl více vážit a snažit se energii ušetřit. Je správné hledat jiné, nekonvenční cesty. Ale je také správné zdokonalovat, zefektivňovat to, co je energetický náročné, a snažit se ušetřit to málo, co nám ještě na zemi zbylo.

Malé doplnění na závěr

Poslední zprávy od našich germánských sousedů vypadají dost hrozivě. Na straně jedné, chtějí ušetřit dostatek energie, aby mohli vypnout všechny své jaderné elektrárny. Na straně druhé to z největší pravděpodobností zase odskáčeme my Češi, protože od koho bude Německo kupovat elektřinu, která jim bude chybět ? Od nás. Co z toho plyne, zvedne se cena elektrické energie v tuzemsku :( Děkujeme paní Merkelová !
Autor:

Diskuze

Best trends of medication.
Drug information sheet. Cautions.
<a href="https://albakh.ru">allegra without doctor prescription</a>
Everything about medicament. Read now.
q buy 1 usa cheap zni
Medicine information leaflet. Cautions.
<a href="https://cymbalta2021.top">cymbalta tablets</a>
Best what you want to know about medicine. Read information now.
online no prescription fy94x
Drugs information. Short-Term Effects. <a href="https://lyricacvc.com">can i purchase lyrica pills</a> Actual about medication. Read here.
In US cfnawb
Medicines information sheet. Long-Term Effects. <a href="https://medicals.top">https://medicals.top</a> Some trends of medication. Get information now.
order tadalafil 40mg for sale tadalafilise.cyou
order tadalafil 40mg for sale <a href="https://tadalafilise.cyou/">fda approved canadian online pharmacies</a> national socialist movement
Váš komentář:

© 2023 Ondřej Tůma McBig. Ondřej Tůma | Based on: Morias | Twitter: mcbig_cz | RSS: články, twitter