Data na prvním místě
Jedna z nejviditelnějších změn je v datech. Nové mapy.cz mají nově mnoho turistických dat, která jsou zpřístupněna jak hledáním tak přes body zájmu (aktivní ikonky v mapě). Mezi ně patří například historické budovy, kulturní památky, pomníky, studánky, a mnoho dalších turistických i jiných zajímavostí. Vedle zcela nových typů dat jsme provedli celou řadu čištění, sjednocení a doplnění. Byly odstraněny duplicity a celá řada entit byla doplněna o texty a fotografie. K vizitce regionální entity se lze také dostat klikem prvým tlačítkem myši v mapě a vybráním funkce co je zde, a nebo prostě jen klikem do mapy při stisknuté klávese Ctrl.
Obrázek: kontextová nabídka a detail regionální entity
Připravili jsme rovněž pražské metro, které nyní můžete vidět nad Prahou včetně stanic. Ty jsou vzájemně provázány i s jednotlivými vstupy do metra. Mnoho aktualizací dat nás ještě čeká, ale již nyní je například u většiny železničních stanic vypovídající fotografie.
Obrázek: detail železniční stanice Beroun Nový svěží vzhled a nové uspořádání
Celé mapy, jak již bylo vidět na beta verzi aplikace, jsou oblečeny do nového kabátu a to tak, aby se v ní uživatel snadno orientoval, viděl co největší část mapy a zároveň získal veškeré důležité a zajímavé informace. Proto byly tzv. vizitky přesunuty do pravého sloupce. Z map zmizely některé přepínače a byly přesunuty na vhodnější místo tak, aby nepřekážely, ale zároveň aby byly snadno dosažitelné. Všímavý uživatel si tak může všimnout nového přepínání mapových podkladů, u něhož je zpřístupněno i ovládání bodů zájmu či fotografií.
Obrázek: Přepínání mapových podkladů a vrstev
Kompletně byl také přepracován plánovač tras, a to nejen na vstupu, ale zejména na výstupu, kdy uživatel nyní získá přehlednější itinerář. Měření vzdálenosti a vlastní body byly přesunuty do jedné nastavitelné funkce v záložkách. Práce s nimi se podobá práci s vektorovým editorem a je tak možné si pomocí nich naplánovat pěší trasu včetně popisků.
Hledání
Hledání je tvořeno mnoha komponentami. Některé byly přepsány, jiné vznikly jako úplně nové. To nejdůležitější pro uživatele ale je, že nyní umíme hledat v regionu automaticky. Co to znamená ? Práce mnoho uživatelů spočívá v nalezení regionu a v něm pak hledají další objekty neregionálního typu. Například nejprve hledají město Liberec a až dále se zajímají o zoologickou zahradu. Tomu je také nyní hledání přizpůsobeno a lze ho proto tímto způsobem také použít.
Pokud zadáte nějaký čistě předmětný dotaz, například restaurace, instalatér nebo třeba autoservis, výsledky budou právě z oblasti na kterou koukáte v době hledání. Použít lze i kombinaci typu POI a jeho názvu, například hrad Karlštejn, stanice Ostrá, mhd Horní Počernice, nebo případně i v kombinaci s názvem lokality či obce, např. kino anděl Praha, restaurace Budějce.
Umí toho mnohem více
Mapy.cz byly samozřejmě doplněny o různé funkce, kterých si mnoho uživatelů ani nevšimne, nebo jim přijdou natolik samozřejmé, že je prostě očekávají. Mezi ně patří našeptávač, ovládání bodů zájmů, resp. jejich vypínání a zapínání podle tématických celků, zkracování url pro různé mikroblogovací služby a sociální sítě, např. twitter.
Historické letecké snímky, turistická mapa s bohatým obsahem, vždy nejaktuálnější mapová data, rozšířené exportní formáty naplánované trasy, provázání bodů zájmu (např. zastávky metra), sjednocení funkcí měření vzdálenosti a vlastních bodů a především úžasná funkce „Co je zde?” - to všechno jsou věci, jasně odlišující Mapy.cz od konkurence, a posouvající je na špičku (nejen) českého internetu.
Mapy.cz prošly rozsáhlou obměnou a to ne jen tou viditelnou. Již teď jsou připravovány další úžasné novinky, o kterých ale napíšu až budou aktuální. Prozatím mohu jen slíbit poslední článek ze seriálu JavaScriptu, tentokrát na téma mapového API.