Technologický pokrok, když solíme silnice ?

Člověk má občas z dnešního světa pocit, že na tom nejsme tak špatně. Počítače toho umí každý dok dvojnásobek co rok předchozí, vyrábíme látky z vláken tak tenkých, že ani nejsou lidským okem viditelné, auta jezdí pomalu už jen na dobré slovo, ale silnice pořád solíme.

Je to tak vlastně každý rok. Před Vánoci napadne sníh, silničáře to zaskočí, aby ne, kdo by čekal v prosinci sníh že, a pod silným tlakem kritiky vyjíždějí do ulic a solí a solí a solí. Takto se to opakuje při každém zimním sněžení a auta jezdí v solných břečkách. Téhle břečce se samozřejmě nevyhne ani chodec, který si sůl nanosí pěkně až domů. Takhle solí všichni jako prdlí, bez ohledu na cokoli živého v naší už tak dost zkoušené přírodě.

Když sníh konečně roztaje, podobně jako si psy si lízají rány způsobené solným roztokem, ve kterém v zimě chodili, lidé si čistí zbytky prosolených bot a řidiči smutně koukají na škody způsobeném na svém autě. No a když to auto čirou náhodou ještě má podvozek tak řidič vyrazí na silnice.

To hořké vystřízlivění z toho, že další zimu jeho auto pře-ži-lo člo-věk cí-tí ho-dně dlou-ho. Vlastně v lepším případě jen do léta. Na silnicích je totiž neuvěřitelné množství děr, které jsou málokdy a málokde zpraveny silničáři. Ti totiž po libovolně kruté zimě nemají žádné peníze, aby je taky měli, když je pěkně vysolili na silnice. No a pokud bude léto opravdu horké, kamiónová doprava se postará o rozježdění horkého asfaltu, takže to na dírách nebude alespoň tak drncat.

No a já se ptám, kde je technologie, která nahradí stávající asfalt za něco, co vydrží tu solnou dávku v zimě? Resp. jak je možné, že naše auta jezdí už na všechno možné, včetně slunečního svitu, ale nemáme jinou metodu jak v zimě vyčistit silnice od sněhu? Hold starý dobrý pluh je zastaralá technologie. A sůl ne? Každý rok je to stejné, napadne sníh, silničáři prosolí všechny své finanční rezervy a na jaře už není z čeho látat silnice děravé jak řešeto. Když už se nějaké ty peníze najdou a na podzim jsou konečně alespoň některé silnice zalátané, tak napadne sníh a celé kolečko se opakuje.

Kde je tedy ten technologický pokrok, který nahradí stávájící nesmyslný, vysoce prodělečný, k přírodě, silnicím a autům nemilosrdný systém šíleného solení? Nemáme technologii která by sůl nahradila nebo k ní byla odolná?! A pokud to nejde (což je jde vždycky, je to jen otázka peněz a času) , tak pak by se mělo změnit myšlení. Myšlení řidičů, kteří neumí jezdit na sněhu, což je dle mého názoru bezpečnější než ty slaný sr...y. A myšlení silničářů, kteří by místo horečného solení měli více přemýšlet a používat méně drastické metody, které jsou občas daleko funkčnější (například pluh a písek). Prosím!
Author:

Discussion

Your comment:

© 2019 Ondřej Tůma McBig. Ondřej Tůma | Based on: Morias | Twitter: mcbig_cz | RSS: articles, twitter