Jak se vaří Mapy.cz

Občas dostávám dotazy, co vlastně na těch mapách dělám, co tam vlastně programujeme, když už je všechno naprogramováno a hotovo, a jediné co by stálo za úpravu jed vzhled. Rozhodl sem se tedy napsat článek o mé práci, a možná trochu napovím co se chystá nového.

Mapy se ve skutečnosti skládají z několika částí, z webového rozhraní, a tedy samotného prohlížení map, z hledání a z plánování tras. Tak pěkně popořadě.

Prohlížení map

Za zobrazení mapových podkladů, ať už základních, turistických nebo tzv. leteckých je odpovědná klientská část aplikace. Tedy nějaké webové stránky a spousty javascriptu. To se ovšem do buducna změní, neboť se Seznam.cz dostal v rámci spolupráce s Microsoftem k velmi zajímavým technologiím. Celá klientská část mapy.cz bude programována v SilverLightu. Původně jsme zamýšleli použití Flashe, ale Microsoft nám dal nabídku, která se nedá odmítnout.

Další zajímavou novinkou je snímkování z družice. Seznam.cz v rámci spolupráce nejvýznamnějšího akcionáře s některými leteckými společnostmi, získal vlastní družici, která bude pořizovat tzv. letecké snímky. Nemůžeme je tedy již nazývat leteckými ale družicovými. Ty budou jednak daleko aktuálnější, předpokládáme přibližně obnovu české republiky každých 14 dní, ale také daleko detailnější. Nový zoom bude asi 24, to znamená že si budete moci přečíst sms z vyfoceného telefonu.

Hledání

Nové hledání je již vlastně rozhraním k Bingu, ovšem ve specializované podobě. Nově budou veškeré výstupy hledání totožné s mapovou verzi Bingu. Aktuálně čekáme až Microsoft odladí hledání na svých mapách. Díky tomu budete moci na mapách najít veškeré webové stránky, které obsahují nějakou formou lokality (wgs, nebo adresu).

Výborná novinka v této oblasti čeká uživatele IE. Díky nové verzi Internet Exploreru a SilverLightu budou výsledky optimalizovány na vaší aktuální geografickou polohu, vaše navštívené stránky v minulosti (historie prohlížeče) a konečné na vaše geografické stopy v hotmailu, msn, microsoft live, případně v emailu, ke kterému přistupujete pomocí Microsoft Outlooku.

Plánování tras

To už je jen takový oříšek. Hlavního dodavatele nové technologie asi nemusím jmenovat. Nově však cesty budou optimalizovány tak, aby vedly pokud možno kolem platících firem. Tedy v případě že budete vlastnit hotel, je vhodné si zaplatit novou službu na sesterské službě Firmy.cz. Díky tomu, pak pokud to půjde bude nový plánovač tras plánovat cestu tak, aby vedla kolem vašeho hotelu.

Ke všemu tomu se nám podařilo připojit ještě novinku v podobě přepínače "Spěchám" a "Vyhlídková trasa". Pokud budete v budoucnu hledat trasu, a budete opravdu pospíchat, mód Spěchám Vám vyhledá takovou trasu, kde nejsou žádné radary, jsou tam rovné úseky a dá se tam tedy opravdu spěchat. Naopak mód vyhlídková trasa, povede trasu okolo památek, muzeí a jiných zajímavých míst. Pokud jste navíc uživatel chytrých telefonů s Windows Mobile, budete mít možnost nechat si vytvořit na stránkách mapy.cz aplikaci Moje Trasa, která se chová jako navigace, s tím rozdílem, že obsahuje jen Vámi nalezenou trasu s velmi malým okolím.

A co tam tedy děláme ?

Jak vidíte, chystají se velké změny. Někteří členové týmu programují v SilverLightu nové uživatelské rozhraní, někteří programují v .Net a pracují na všech vyjmenovaných novinkách. Nově zkoušíme nahradit i naše stávající linuxové technologie a tam kde to nepůjde, použijeme zatím utajovanou linuxovou verzi od MS, takže o ní bohužel zatím nic nemohu napsat. Až to tedy bude možné, po-odtajním některé další tajemství serveru Mapy.cz, třeba zase za rok.
Author:

Discussion

Your comment:

© 2019 Ondřej Tůma McBig. Ondřej Tůma | Based on: Morias | Twitter: mcbig_cz | RSS: articles, twitter